Course Schedule, 2016/17

Fall
Course Instructor(s) Day/Time
Econ 500a. General Economic Theory: Microeconomics Truman F. Bewley, Mira Frick Monday/Wednesday, 10:00-11:20
77 Prospect St. Rm. A002
Econ 510a. General Economic Theory: Macroeconomics Anthony Smith
Zhen Huo
Tuesday/Thursday 10:30-11:50
Room B8
Econ 520a. Advanced Microeconomic Theory: I Mira Frick
Dov Somet
Friday, 9:00-12:00
106
Econ 522a. Microeconomic Theory Lunch Tuesday 12:00 - 1:15pm
Rm. 106
Econ 525a. Advanced Macroeconomics: I Zhen Huo, Sydney Ludvigson Weds., 1:00-3:30; NOTE: 1st Class Sept. 14
Room B1
Econ 529a Macroeconomics of Networks Alirez Tahbaz-Salehi Monday 2:30-4:20
A36 Watson 60 Sachem
Econ 530a. Mathematical Economics I John Geanakoplos Wednesday, 4:00-7:00
Rm. 108
Econ 537a. Microeconomic Theory Workshop Wednesday 2:30 - 3:50
Rm. 106
Econ 540a. Macroeconomics Student Workshop (Macro Lunch) Thursday 12:00 - 1:15
Rm. 106
Econ 542a. Macroeconomics Workshop Tuesday 2:20 - 3:50
Rm. 106
Econ 545a. Microeconomics (IDE) Michael Boozer Monday/Wednesday, 2:30-3:45
LUCE 202
Econ 546a Growth and Macroeconomics Gaurav Chiplunkar Friday, 1:30-4:00
WATSON A51, 60 Sachem
Econ 550a. Econometrics I Donald W. K. Andrews Monday/Wednesday, 1:00-2:20
Rm. B8
Econ 553a. Econometrics IV: Time Series Econometrics Peter C. B. Phillips Friday, 1:00-5:00 Note: 1st class 9/2 2:30-5:00 Room B1
Rm. B8
Econ 556a. Topics in Empirical Economics & Public Polilcy Amanda E. Kowalski, Philip Haile, Edward Vytlacil Tuesday/Thursday 10:30-11:50
Rm. 106
Econ 558a. Statistics and Econometrics (IDE) Michael Boozer Tuesday/Thursday 2:30-3:45
LUCE 202
Econ 562a/421aCompSci 512a Designing the Digital Economy Glen Weyl Monday 2:30-5:30
AKW 000
Econ 567a. Econometrics Seminar Xiaohong Chen Wednesday, 4:00-5:20
Rm. 106
Econ 569a Econometrics Research Workshop Monday 2:30-3:50
Rm. B8
Econ 570a. Econometrics Prospectus Lunch Edward Vytlacil M 12:00-1:00
Rm. B1
Econ 580a. General Economic History: Western Europe Timothy W. Guinnane Tuesday/Thursday 9:00-10:20
Rm. B8
Econ 588a. Workshop in Economic History Monday, 4:00-5:30
Rm. 106
Econ 600a. Industrial Organization Philip Haile, Mitsuru Igami Tuesday/Thursday 9:00-10:20
Rm. 106
Econ 606a. Industrial Organization Prospectus Workshop Thursday 12:00-1:00 pm
Room 108
Econ 608a. Industrial Organization Seminar Tuesday 2:30-4:00
SOM, Evans Hall, 165 Whitney Ave, #2220
Econ 630a. Labor Economics Costas Meghir Tuesday 2:30-4:00 B1; Thursday 2:30-4:00 106
Room B1
Econ 638a. Labor/Public Economics Workshop Thursday 4:10 - 5:40
Rm. 106
Econ 640a. Labor/Public Economics Prospectus Workshop Tuesday 12:00 - 1:15
Rm. B8
Econ 670a. Financial Economics I Jonathan E. Ingersoll Jr. Monday/Wednesday 2:40-4:00
Evans Hall 2230
Econ 680a. Public Finance I Amanda E. Kowalski Tuesday 4:00-7:00
Rm. 108
Econ 720a. International Trade I Pinelopi K. Goldberg, Giovanni Maggi Tuesday/Thursday 1:15-2:30
108
Econ 728a. Workshop in International Trade Wednesday 2:40 - 4:10
SOM, Evans Hall, 165 Whitney Ave, #4410
Econ 730a. Economic Development I Mark Rosenzweig, Christopher Udry Monday/Wednesday, 10:30-11:50
Rm. 106
Econ 749a. Development Workshop Monday 2:30-3:50
Room 106
Econ 756a. Development Prospectus Workshop [Development Lunch] Monday 12:00 - 1:15
Rm 106
Econ 776a Economics of Taxation: Theory and Policy Nicolas Werquin Monday/Wednesday 9:00-10:20 NOTE: first class 10/24/16
Rm. 108
Econ 788a/PolSci 575a Political Competition John E. Roemer Wednesday 9:25-11:15
Rosenkrantz 301
Econ 899a. Independent Reading and Research
Spring
Course Instructor(s) Day/Time
Econ 501b. General Economic Theory: Microeconomics Eduardo Faingold, Ryota Iijima Tuesday/Thursday 10:30-11:50
Rm. A002, 77 Prospect St.
Econ 511b. General Economic Theory: Macroeconomics Giuseppe Moscarini Monday/Wednesday 9:00-10:20
Room B8
Econ 521b. Advanced Microeconomic Theory: II Juuso Välimäki, Ryota Iijima Monday/Wednesday 9:00-10:20
Room 106
Econ 523b. Microeconomic Theory Lunch Tues. 12:00 - 1:15
Room 106
Econ 526b. Advanced Macroeconomics: II Ilse Lindenlaub Wednesday 5:30-8:00
Room 106
Econ 538b. Microeconomic Theory Workshop Wed. 2:30 - 3:50
Room 106
Econ 541b. Macroeconomics Student Workshop (Macro Lunch) Thurs. 12:00 - 1:15
Room 106
Econ 543b. Macroeconomics Workshop Tuesday 2:20 - 3:50pm
Room 106
Econ 551b. Econometrics II Timothy B. Armstrong Monday/Wednesday 1:00-2:20
Room B8
Econ 552b. Econometrics III Yuichi Kitamura Monday/Wednesday 1:00-2:20
Room 108
Econ 554b Econometrics V. Xiaohong Chen Thursday 6:00-8:30
Room B8
Econ 559b Development Econometrics (IDE) Michael Boozer T/Th 2:30-3:45
LUCE 202
Econ 561b/417b Computational Methods in Economics Anthony Smith Monday/Wednesday 4:00-5:15
WLH 120
Econ 568b. Econometrics Seminar Timothy B. Armstrong Wed. 4:00 - 5:30
Room 106
Econ 569b Econometrics Research Workshop M 2:30-3:50
Rm. B8
Econ 571b. Econometrics Prospectus Lunch Yuichi Kitamura Monday 12:00-1:00
Room B1
Econ 581b. General Economic History: United States Naomi R. Lamoreaux, Jose-Antonio Espin-Sanchez Tuesday/Thursday 1:30-2:50
Room B8
Econ 589b. Workshop in Economic History Mon. 4:00-5:30
Room 106
Econ 591a Economics of Poverty Alleviation (IDE) Dean Karlan Monday/Wednesday 9:00-10:15
WLH 119
Econ 601b. Industrial Organization Steven T. Berry, Philip Haile Tuesday/Thursday 10:30-11:50
Rm. 106
Econ 607b. Industrial Organization Prospectus Workshop Thurs. 12:00-1:15
Room 108
Econ 609b. Industrial Organization Seminar Tues 2:30-4:00
RTBA
Econ 631b. Labor Economics Joseph G. Altonji, Ilse Lindenlaub Tuesday 6:00-8:30
Room B1
Econ 639b. Labor/Public Economics Workshop Thurs. 4:10 - 5:40
Room 106
Econ 640b. Labor/Public Economics Prospectus Workshop Tues. 12:00 - 1:15
Room B8
Econ 671b. Financial Economics II Alan Moreira Monday 1:00-3:50
SOM Evan Hall, 4230
Econ 672b Behavioral Finance Nicholas C. Barberis Thursday 4:10-7:00
SOM Evans Hall, 4230
Econ 674b. Financial Crises Gary Gorton, Andrew Metrick Wednesday 1:00-4:00
SOM Evans Hall, 2210
Econ 681b. Public Finance II A. Adams, J. Gregory Tuesday 4:00-6:30
Room 108
Econ 721b. International Trade II Samuel S. Kortum Tuesday/Thursday 1:15-2:30
Room 108
Econ 728b. International Trade Workshop Wed. 2:40 - 4:10
RTBA
Econ 731b. Economic Development II Nicholas Ryan, Dean Karlan Monday/Wednesday 10:30-11:50
Room 106
Econ 732b. Advanced Economic Development (IDE) Michael Boozer Friday, 1:30-4:00
LUCE 202
Econ 737b/330b Economics of Natural Resources Robert O. Mendelsohn Monday/Wednesday 10:30-11:50
SSS 114
Econ 750b. Development Workshop Mon. 2:30-3:50
Room 106
Econ 756b. Development Prospectus Workshop [Development Lunch] Mon. 12:00-1:15
Rm. 106
Econ 790b. Political Economy Ebonya Washington Wednesday 2:30-5:00
Room B1
Econ 794b. International Trade Policy Giovanni Maggi Friday 1:00-4:00
Room 108
Econ 899b. Independent Reading and Research
Not offered
Course Instructor(s) Day/Time
Econ 502. Optimization in Economic Theory for 1st Year Economics Ph.D. Students
Econ 531b. Mathematical Economics II
Econ 536b. Optimization Techniques
Econ 544a. Economic Analysis (IR)
Econ 555b. Applied Econometrics II: Microeconomics
Econ 557a. Econometrics VI
Econ 563a. Economics and Computation
Econ 582a. Economic History of Latin America
Econ 591b Economics of Poverty Alleviation Dean Karlan Monday/Wednesday 9:00-10:20
RTBA
Econ 702b. International Economics (IDE)
Econ 708b. International Economic Analysis (IR)
Econ 724b International Finance TBA
TBD
Econ 735b. Economics of Agriculture
Econ 736a. Economics of Technology
Econ 740b. Experimental Economics Seminar
Econ 776b. The Economics of Population
Econ 780b. Economic Development and Political Economy
Econ 786a. International Political Economy
Econ 788a. Political Competition
Econ 792b. Political Economy of Institutions and Development
Econ 793b. Comparative and International Political Economy
Econ 795b. Topics in Political Economy
Econ 797b. Institutions, Politics, and Economic Policy (in Developing Countries)
Econ 798a. Equity and Climate Change
Econ 890b. Stochastic Dynamic Programming and Stochastic Games